telefon kontaktowy:
693898413
biuro@galeriaumarzety.pl
telefon kontaktowy:
693898413
biuro@galeriaumarzety.pl
Ekskluzywne wydanie,
papier kredowy,
twarda okładka.
CENA: 48zł
NAJWIĘKSZE ZABYTKI LUBLINA!
Ekskluzywne wydanie:
twarda okładka,
papier kredowy,
ponad 100 doskonałej jakości zdjęć.
CENA 49zł
Książka składa się – podobnie jak poprzednie katalogi szelągów Zygmunta III – z dwóch części: opisowej i katalogowej. Obszerna część opisowa zawiera rys historyczny mennicy poznańskiej w czasach Zygmunta III, omówienie podstaw prawnych produkcji szelężnej w Poznaniu, omówienie herbów i znaków menniczych występujących na szelągach poznańskich, analizę kilku zagadnień budzących kontrowersje i wątpliwości, omówienie pewnego istotnego odkrycia numizmatycznego (odbierającego mennicy poznańskiej kilka odmian szelągów, na rzecz mennicy lubelskiej) oraz wyjaśnienie „instrukcji obsługi” katalogu (budowa katalogu, stopnie rzadkości). W części katalogowej wyszczególniono 56 odmian.
Jedyny specjalizowany, uwzględniający warianty katalog szelągów wschowskich Zygmunta III Wazy
* papier kredowy
* kolor
* 16,5 cm x 23,5 cm
* miękka okładka
* 68 stron
* 71 odmian szelagów
* obszerna część opisowa
Mamy problem z pocztą sklepu. Zamówienia proszę skladać pisząc na maila: dariusz.m@poczta.onet.pl
W lekkiej i przystępnej formie zostały tu przedstawione dzieje najważniejszej mennicy koronnej okresu panowania Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy. Są to dzieje mennicy oraz ludzi z nią związanych, przegląd nominałów emitowanych w Olkuszu oraz sporo ciekawostek, które mają uczynić lekturę bardziej atrakcyjną.
Mennica koronna w Lublinie 1595-1601 - twarda okładka
Chronologia portretów Zygmunta III na trojakach z mennicy lubelskiej - twarda okładka
Opowieści o monetach lubelskich - miękka okładka
Katalog trojaków lubelskich Zygmunta III Wazy - miękka okładka
Wydanie broszurowe, czarno-białe
W książce „Chronologia portretów Zygmunta III na trojakach z mennicy lubelskiej” wyodrębniono 48 typów portretów króla oraz ustalono ich chronologię. Jest to praca pionierska. Wyodrębnienie portretów Zygmunta III oraz określenie kolejności ich występowania ma podstawowe znaczenie przy katalogowaniu własnych zbiorów.
Ze „Wstępu”:
Celem niniejszej książki jest wyodrębnienie typów portretów Zygmunta III występujących na trojakach lubelskich, a następnie – o ile to możliwe – ustalenie ich chronologii. Chronologia portretów Zygmunta III na trojakach lubelskich jest zagadnieniem nie poruszanym jak dotąd w literaturze numizmatycznej. Wobec fragmentarycznego i wycinkowego zachowania dokumentów źródłowych, podstawę niniejszego opracowania stanowi więc materiał numizmatyczny. Przy pracy nad Chronologią portretów… (…) materiał badawczy obejmował ponad 2000 egzemplarzy monet.
(…)
Z dwóch zadań, które sobie postawiłem, znacznie łatwiejsze było pierwsze – wyodrębnienie typów portretów Zygmunta III. Do realizacji tak określonego celu wystarczyła jedynie pewna spostrzegawczość i prosta analiza materiału badawczego. Znacznie trudniejsze było zadanie drugie – ustalenie chronologii wyszczególnionych typów portretów.
(…)
Wyodrębnienie i ustalenie chronologii portretów Zygmunta III Wazy nie jest tylko wartością samą w sobie. Posiada również fundamentalne znaczenie przy tworzeniu katalogu trojaków lubelskich (nad którym prace są już dość zaawansowane). Jest to warunek niezbędny aby konstrukcja katalogu była logiczna, prosta i zrozumiała dla odbiorcy.